Hasłem „kluczem”, które często się pojawia podczas naszych spotkań z menedżerami na różnym szczeblu jest „zaufanie w biznesie”. W pewnym momencie zaczęliśmy pogłębiać dyskusję i… okazało się, że każdy z naszych rozmówców definiował nieco inaczej to pojęcie, które rodziło zróżnicowane emocje. Postanowiliśmy przyjrzeć się od strony naukowej jak postrzegane jest zaufanie, które okazało się być jednym z najczęściej używanych pojęć opisujących relacje biznesowe i jednocześnie jednym z najbardziej niejasnych. Aktualnie wiadomo więcej na temat tego, co można osiągnąć dzięki zaufaniu, niż czym zaufanie jest. W naszym aktualnym projekcie badawczym chcemy spróbować odpowiedzieć na następujące pytania:
1. jak postrzegane jest zaufanie przez zaangażowane w relację strony i jak jest jego manifestacja?
2. Jaka jest dynamika zaufania i w jaki sposób wpływa ono na interakcje biznesowe?
3. Czy zaufanie posiada swoje „ciemne strony” i jakie są jego negatywne konsekwencje?
4. Ile wart jest zaufanie i jaka jest jego rola w fazie przedrelacyjnej?
Badania nad zaufaniem, które jest przedmiot badań psychologów, socjologów i ekonomistów i jest mocno zakorzenione w relacji, wymagają zróżnicowanych metod. Stąd też bazujemy, oprócz analizy materiałów wtórnych, na wywiadach pogłębionych, esejach, badaniach ilościowych oraz eksperymentach. Jesteśmy ciekawi, czy uda nam si określić naturę zaufania w relacjach biznesowych wśród menedżerów w Polsce, kraju, w którym zaufanie społeczne jest na jednym z najniższych poziomów na świecie.
Badania nad zaufaniem w biznesie prowadzimy wraz z prof. Ivanem Snehotą (Lugano), dr Antonellą La Rocca (Rennes) korzystając z szerokiego zakresu metod: eksperyementów, wywiadów, ankiet, analizy treści.